Horké dny, ještě stále teplé, letní večery, ve vzduchu vůně posekané trávy, šumění nedalekého potoka a zpěv ptáků. Jablka na stromech dozrávají, pšenice na polích sílí a je připravena ke své první sklizni.
LUGHNASAD
oslava léta a samotného života, svátek,
kterým vzdáváme hold přírodě a děkujeme jí za první sklizeň
NÁHLED DO KELTSKÝCH SVÁTKŮ
Podle Keltských tradic slavíme několik svátků v roce. Ty 4 hlavní se nazývají:
Samhain - slavíme na české Dušičky nebo mezinárodní svátek Halloween. Brána mezi světy je tenká, přichází temná část roku.
Imbolc - zase ohlašuje nové, světlé dny, probouzející se světlo. Mohli bychom ho připodobnit k českým Hromnicím.
Beltain - to je zase svátek ohlašující návrat světlé poloviny roku, pro nás je to české Pálení čarodějnic a následný 1.Máj.
Lughnasad - svátek 1. sklizně, slavnost chleba
Všechny tyto svátky mají v dnešní době i jiné názvy, které jsou možná pro nás známější a víme, kam je zařadit, častokrát ale význam oslav je stejný.
LUGHNASAD
Tento svátek vrcholí mezi koncem července a začátkem srpna a dá se přeložit jako slavnost chleba. Lughnasad má představovat polovinu ušlé cesty mezi letním slunovratem a podzimní rovnodenností. Jsou to takové české poloviční Dožínky, které se slaví na konci srpna. Lughnasad ale naopak ohlašuje, že léto ještě nekončí a že podzim je ještě daleko. Sice se už pomalu přesouváme do druhé poloviny léta, rána už jsou chladnější než v červenci, ale pořád je ještě teplo a především - celé období sklizně je ještě před námi.
JAK SE SVÁTEK SLAVIL?
Tento den se dříve slavil, typicky pro Kelty, zapalováním ohňů, tancem, zpěvem, dobrým jídlem a pitím. Keltové se snažili přírodě prokázat vděčnost za první sklizeň a chtěli si zároveň naklonit bohy přírody k dalším žním, neboť druhá polovina léta s sebou často nesla krupobití, bouřky nebo už velké chladno, které mohlo ohrozit následnou sklizeň.
Hezké bylo, že tento svátek se slavil skoro celý srpen, někde se udává jeden týden, ale z vícero spisů jsem dohledala, že oslavy se táhnou spíše až do konce léta. Nejen, že v létě nebylo kam spěchat, takže pohodová, veselá a přátelská atmosféra se linula mezi lidmi několik dní, ale také šlo o to, že to, jaká bude sklizeň, tak i taková bude zima. Takže si lidé potřebovali své bohy nakloní, a proto je oslavovali přes celé léto po dobu celé sklizně.
Přeji Vám, abyste dnešní svátek léta oslavili co nejradostněji!
Autor: Tereza
コメント